Jak wybrać ławę do salonu?

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie, dlatego jego wystrój i dobór mebli jest bardzo ważny. Kluczowym elementem w każdym salonie jest ława, która powinna być nie tylko stylowa, ale również funkcjonalna. Jak wybrać idealną ławę do salonu?

 

Po pierwsze – styl

Punktem wyjściowym jest styl, w którym urządzony jest cały salon. Można wybrać jedną z dwóch koncepcji, czyli ławę, która wpisuje się w styl aranżacyjny lub wręcz przeciwnie, stanowi duży kontrast. W pierwszym przypadku ława będzie jedynie kolejnym meblem dopełniającym wygląd pomieszczenia, w drugim natomiast będzie przyciągała wzrok i znajdzie się w centrum uwagi gości.

 

Po drugie – materiały

Wybór odpowiedniego materiału zależy w dużej mierze od tego, jaki efekt ma wywołać ława. Modele, które mają przyciągać wzrok, wykonane są zwykle z mało popularnych materiałów. Awangardą jest ława do salonu zrobiona z materiałów porecyklingowych albo w całości lub części wykonana z metalu.

 

Jednak najczęściej i najchętniej wybierane są ławy, które zrobione są z materiałów tworzących efekt lekkości mebla. Wykorzystuje się więc naturalne szkło w połączeniu z drewnem w kolorze dąb sonoma lub sosna.

 

W większości salonów sprawdzają się połączenia kilku materiałów. Wspomniane już szkło z drewnem, a także szkło z metalem, metal z płytą MDF lub płyta MDF z drewnem.

 

Po trzecie  – kolor

Równie ważny jak materiał jest kolor. Najmniej rzucająca się w oczy będzie ława z naturalnego szkła. Pasuje jednocześnie do wielu aranżacji i wtapia się w otoczenie. Jest również bardzo elegancka

 

Chcąc uzyskać kontrastowy efekt, warto zwrócić uwagę na kolory pozostałych mebli oraz ścian. W jasnych pomieszczeniach dobrze sprawdzi się ciemna ława. Natomiast biała będzie dobrym dodatkiem do ciemnej sofy lub narożnika. Sprawdzi się też doskonale we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim lub minimalistycznym.

 

Po czwarte – funkcjonalność

Ława do salonu musi być nie tylko ładna, ale również funkcjonalna. Przeznaczeniem tego mebla nie jest spożywanie przy nim posiłków, jednak jeżeli domowników często odwiedzają goście, warto zastanowić się nad wyborem modelu rozkładanego. Dodatkowe półki pod blatem mogą okazać się przydatne dla osób, które chcą mieć w zasięgu ręki wiele przedmiotów, np. pilot do telewizora, gazetę lub książkę.

 

Ławy stojące przy rozkładanej sofie lub narożniku z funkcją spania często są odsuwane. Powinny więc być lekkie lub posiadać dodatkowe kółka ułatwiające przemieszczenie mebla.

 

Szczególną uwagę na kształt powinni zwrócić rodzice małych dzieci. Unikać warto zaostrzonych rogów, a stawiać raczej na wersje zaokrąglone. Można również zakupić dodatkowe osłonki na rogi, które poprawią bezpieczeństwo dzieci. Ofertę znajdziesz na stronie http://mebledosalonu.co.pl/lawy-stoliki-kawowe.html bogatej w nowoczesne ławy.