Wady i zalety salonu z aneksem kuchennym

Łączenie kuchni z salonem to rozwiązanie coraz częściej stosowane w polskich mieszkaniach. Jedni są zachwyceni, widząc aneks kuchenny w pokoju dziennym, inni z nostalgią wspominają czasy, kiedy kuchnia była oddzielnym pomieszczeniem. Czy pomysł na łączenie salonu czy kuchnią jest trafiony? Jakie są wady i zalety salonu z aneksem kuchennym?

Zalety aneksu kuchennego w pokoju dziennym

Trzeba przyznać, że połączenie kuchni z salonem na wiele zalet. Zwolennicy tego rozwiązania uważają, że pozwala ono dobrze wykorzystać przestrzeń. Nie tracimy wtedy miejsca na niepotrzebne ściany czy drzwi i zostaje nam więcej przestrzeni na innego rodzaju sprzęty. Co więcej, otwarta kuchnia optycznie powiększa mieszkanie i sprawia, że to wydaje się bardziej przestrzenne. Czujemy się w nim lepiej i nie mamy wrażenia, że przebywamy w ciasnych klitkach – nawet jeśli sam aneks kuchenny jest niewielki.

Inną ogromną zaletą połączenia kuchni z salonem jest fakt, że to rozwiązanie sprzyja spędzaniu czasu całą rodziną. Kiedy jedna osoba przygotowuje posiłek, wciąż pozostaje w kontakcie w innymi. To świetna opcja również wtedy, kiedy często gościmy w domu przyjaciół. Przygotowując kolację dla naszych znajomych, nie musimy izolować się w osobnym pomieszczeniu – podczas gotowania czy nalewania wina do kieliszków, wciąż możemy ze sobą rozmawiać.
Z praktycznego punktu widzenia aneks kuchenny w pokoju dziennym to też oszczędność choćby na sprzęcie TV. Przygotowując śniadanie czy obiad przy aneksie kuchennym mieszczącym się w salonie, bez problemu możemy oglądać telewizor, który zajmuje część dzienną i nie mamy potrzeby inwestycji w dodatkowy sprzęt. Zobacz jak urządzić salon z aneksem kuchennym.

Jakie wady ma kuchnia połączona z salonem?

Nie brakuje jednak i wad tego, wydawałoby się praktycznego, rozwiązania. Narzekają na nie zwłaszcza osoby, które z dziećmi zajmują niewielkie mieszkanie w bloku. W takich sytuacjach zwykle salon służy również jako sypialnia, a kiedy jest połączony z kuchnią, nie zapewnia nam odpowiedniej intymności.
Inne wady to przenoszące się do salonu zapachy gotowania, które normalnie zatrzymałyby się w kuchni. Niektóre osoby nie czują się również komfortowo, kiedy inni obserwują je przy gotowaniu. Miłośnicy mniejszych przestrzeni i poczucia intymności z pewnością woleli będą oddzielną kuchnię.