Róże w ogrodzie

Róże są uważane za najpiękniejsze i najbardziej romantyczne kwiaty. Oczywiście nie wszyscy muszą się z tym zgadzać. Ale z pewnością róża jako kwiat niesie ze sobą najwięcej odniesień literackich, malarskich, architektonicznych. Wykorzystuje się przez wieki jej głęboką symbolikę. Najpełniej związaną z miłością. Róża więc to nie tylko roślina, ale także symbol. Doskonałe przenikanie się natury i kultury.

Wonna roślina

Róża oprócz zachwycającego swoją delikatnością kształtu i koloru odznacza się cudownym zapachem. Wspaniale, kiedy nasz ogród możemy wypełnić takimi zwielokrotnionymi doznaniami zmysłowymi. Musimy tylko wybrać jedną z wielu odmian pięknie pachnących i wyglądających róż.

Klasyfikacje

Najprostsza klasyfikacja róż to podział na róże pnące, krzewiaste i małe róże do sadzenia w klombach. Niektóre odmiany róż znane są od wieków, inne powstały dopiero współcześnie. Przykład takiej nowej odmiany stanowi róża karłowa.

Pachnące ściany i sufity różane

Pnące się róże, puszczone na ogrodzeniu, stworzą zachwycającą kompozycję. Możemy wykorzystać róże do tworzenia romantycznego trejażu czy pergoli. Pnące róże zawsze wniosą do naszej przestrzeni walor romantyzmu i lekkości. Możemy puścić też pnącą się różę na dom czy drzewo. Niektóre odmiany róż wspinają się nawet powyżej 10 m. Umożliwią nam one stworzenie naturalnej (i jakże pięknej!) zasłony, rzuconej na ścianę.

Idealnie pod różaną pergolą zaprezentują się białe meble z technorattu. Ustawione na przykład na patio otoczonym krzakami róż stworzą doskonałą całość. Technorattan swoją lekkością pasuje do delikatnej róży. Kiedy sezon ogrodowy będzie zamknięty, wystarczy, że na meble nałożymy praktyczne pokrowce na meble ogrodowe. Podobnie na zimę trzeba zabezpieczyć zwłaszcza niektóre odmiany róż (np. herbaciane), otulając je chociażby naturalną osłoną z suchych liści, ziemi ogrodowej, torfu, kory sosnowej. Można użyć też agrowłókniny.