Dobre paliwo stałe

Paliwo stałe jest obecnie tematem dość kontrowersyjnym (mowa oczywiście jest o tak zwanym opale). Kontrowersje jakie narosły wokół tego tematu, są związane głównie z tematem smogu, który od mniej więcej dwóch lat powraca każdą jesienią z coraz większą intensywnością. Aby zgłębić ten temat warto jest dowiedzieć się nieco o tym, co smog wywołuje oraz jak możemy z nim walczyć.

Co to jest smog?

Smog jest to niezwykle paskudna mieszanina pyłów zawieszonych, różnego rodzaju dwutlenków, benzopirenów i całej masy innego świństwa. Biorąc pod uwagę w jakim stopniu poszczególne dziedziny naszego życia, wpływająna jego powstanie, okazuje się że decydujące w tym temcie nie są elektrownie, nie jest przemysł, nawet nie samochody, których jest coraz więcej. Decydującym czynnikiem są nasze mieszkania, a ściślej dogrzewanie ich paliwami stałymi.

Jak walczyć ze smogiem?

Doszliśmy już do tego dlaczego paliwo stałe jest kontrowersyjne. Ale co zrobić kiedy nie możemy z niego zrezygnować, natomiast chcieli byśmy zmniejszyć ilość smogu. Ostatecznie smog, który wygenerujemy później wciągniemy do płuc. Taka wizja raczej nie nastawia nikogo optymistycznie. Są jednak dwie dość istotne sprawy, najczęściej w zasięgu każdego z nas, które możemy zrobić w celu zredukowania ilościu smogu w naszej okolicy.

1) Opał z dobrego i sprawdzonego źródła

Opał jest jednym z głównych czynników. Przede wzystkim powinniśmy brać opał z dobrego źrodła, jakim może być sprawdzony skład z opałem. Sprzedaż koksu, węgla oraz innych paliw często przypomina istną partyzantkę. Skoro cena w internecie jest niska, a materiał się pali to nie ma co narzekać. W rzeczywistości ani nie jesteśmy pewni kaloryczności paliwa, ani jeg składu chemicznego. Może się okazać, że spalając go emitujemy wyjątkowo duże ilości różnego rodzaju tlenków (np. siarki, węgla lub azotu). Skład opału ma zawsze dostępne certyfikaty. Możemy sprawdzić czym w rzeczywistości palimy i czy nam się to opłaca. Jeśli kupimy ekogroszek, to będzie to faktycznie ekogroszek.

2) Dobór opału do gabarytów instalacji i rodzju kotła

Opał źle dobrany spala się mniej wydajnie, w efekcie potrzeba go więcej i więcej truje. Sprzedaż koksu jak wiadomo jest dość dochodowa. Koks jest paliwem bardzo kalorycznym, ale wcale nie zawsze powinniśmy nim opalać. Nadaje się on głównie do instalacji wielko-gabarytowych o dużej objętości. W malutkiej instalacji musimy go przytłumiać co jest mało efektywne oraz szkodliwe dla środowiska. W domowych piecach najlepiej sprawują się ekogroszki różnego rodzaju. Mają one obniżoną zawartość siarki, mało pylą oraz są wysokoenergetyczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze sprzedawcą ekogroszku Al Pari