Stelaże do łóżek – najciekawsze modele

Stelaż nie bez powodu bywa określany mianem kręgosłupa łóżka – jest to element, od którego w dużej mierze zależy jakość snu. Dobrze dobrany stelaż wpływa nie tylko na kondycję materaca, ale przede wszystkim stanowi wygodne uzupełnienie całej konstrukcji.

Stelaż stelażowi nierówny

Wybierając łóżko większość osób zwraca uwagę na materac, wychodząc z założenia, że jest to element, od którego w szczególny sposób zależy jakość snu. Rzeczywistość dowodzi jednak, że równie ważny jest stelaż, na którym umieszczany jest wspomniany materac.
Odpowiednio dobrany stelaż to gwarancja komfortowego i zdrowego snu – dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wilgoć jest sukcesywnie odprowadzana, a dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza materac może cały czas oddychać. Ponadto stelaż w bezpośredni sposób wpływa na żywotność materaca oraz jego właściwości ortopedyczne.

Zasadniczo stelaże do łóżek dzielą się na dwie podstawowe grupy:
a) Stelaże listwowe – charakteryzują się szerokością listewek, ich rozłożeniem, ilością, odległością między nimi, a także możliwością ustawienia ich twardości.
Stelaże listwowe najczęściej są produkowane z drewna brzozowego i bukowego, a także z drewnopodobnych tworzyw sztucznych. Stelaże listwowe doskonale komponują się z materacem sprężynowym, kieszeniowym, lateksowym oraz piankowym.
Przedmiotowe modele odznaczają się doskonałą konstrukcją, sztywną i stabilną ramą, optymalną ilością listew, dostosowaną do masy ciała użytkownika, odpowiednią grubością listew oraz sposobem ich mocowania (w sposób elastyczny lub sztywny), a także możliwością regulowania twardości listew w centralnej części stelaża. Ponadto modele te posiadają zmiękczoną strefę dla ramion, co automatycznie przekłada się na jakość snu.
Warto podkreślić, że ilość listew w stelażu przeznaczonym dla dorosłego człowieka wynosi co najmniej dwadzieścia osiem. Stelaż listwowy uniemożliwia wyginanie się materaca, zapewniając prawidłową postawę użytkownika podczas snu.

b) Stelaże segmentowe – zapewniają elastyczne podparcie dla ciała, dzięki czemu możliwe jest optymalne rozłożenie wagi użytkownika oraz prawidłowa reakcja na obciążenie w każdym punkcie materaca.
W skład stelaży segmentowych wchodzi odpowiednia ilość elementów segmentowych, łączonych w taki sposób, by stelaż umożliwiała nacisk na optymalną ilość punktów, dostosowując się do indywidualnych potrzeb użytkownika.
Niepodważalną zaletą modelu jest możliwość zmienną twardością elementów segmentowych na całej długości stelaża, z jednoczesnym ustawieniem ich twardości. Szczególnie ważna jest zmiękczona strefa w okolicy ramion.
Stelaż segmentowy to model wyjątkowo stabilny, dzięki czemu materac nie ulega wygięciu i jest dostatecznie sprężysty, by dostosować się do sylwetki użytkownika, zapewniając wygodny i komfortowy sen.
Struktura segmentu posiada postać plastra miodu, dzięki czemu możliwa jest odpowiednia wentylacja i cyrkulacja powietrza.
Stelaże segmentowe są kompatybilne z materacami lateksowymi oraz dobrej jakości modelami piankowymi.

Zarówno stelaże listwowe, jak i segmentowe dostępne są w postaci nieregulowanej (stałej), regulowanej ręcznie lub elektrycznie. Dokonując wyboru najlepiej kierować się indywidulanymi potrzebami i oczekiwaniami użytkownika.

Jak dobrać stelaż do materaca?

Stelaż i materac to elementy, które powinny stanowić spójną całość, dopełniając i uzupełniając się wzajemnie. Elastyczne stelaże najlepiej dopełnić materacem, który będzie wspierać cechy stelaża, zapewniając użytkownikowi komfortowy wypoczynek.
Decydując się na materac sprężynowy najlepiej wybrać stelaż listwowy lub nieregulowany z nieelastycznym rozłożeniem listew, natomiast materace piankowe oraz lateksowe najlepiej łączyć ze stelażami elastycznymi listowymi bądź segmentowymi.
Wybierając stelaż należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami. Pod względem szeroko rozumianego zdrowia najlepszą propozycją jest stelaże regulowany elektrycznie, który zapewnia najbardziej wygodną i najzdrowszą pozycję podczas snu.