Kwiaty na balkon – co warto na nim mieć?

Kwiaty na balkonie to nie tylko kwestia estetyczna, chociaż jest to główny powód dla których je sadzimy i o nie dbamy. W zależności od tego, w jaką stronę skierowany jest nasz balkon możemy wybrać gatunki, którym zastane warunki będą najbardziej odpowiadać. Co warto jest mieć na balkonie i jakie rośliny wybrać dla konkretnego położenia względem stron świata? Które odmiany kwiatów lepiej sprawdzą się dla osoby początkującej, a jakie wymagają więcej doświadczenia?

 

  1. Co posiadać na balkonie?
  2. Jakie kwiaty na balkon południowy?
  3. Jakie kwiaty na balkon północny?
  4. Jakie kwiaty na balkon zachodni?
  5. Jakie kwiaty na balkon wschodni?

 

Co posiadać na balkonie?

Kwiaty na balkon to nie tylko ładny efekt wizualny, ale również odrobina cienia i ostoja dla wielu stworzeń, jak na przykład pszczoły. Sadząc różnorodne kwiaty możemy więc z jednej strony uczynić swój balkon lub taras piękniejszym i miło spędzać na nim czas oraz zapewnić pożywienie niektórym pożytecznym owadom, które zwykle nie mają łatwo w miejskiej dżungli. Wbrew pozorom wiele gatunków nie wymaga przesadnej opieki i nawet jeżeli jesteśmy osobami bardzo początkującymi w kwestii sadzenia roślin, powinniśmy bez problemu dać sobie z nimi radę.

 

Jakie kwiaty na balkon południowy?

Balkon południowy to zwykle balkon słoneczny, w związku z czym warto wybierać na niego kwiaty lubiące dużą dawkę słońca. Do tego typu gatunków zaliczają się między innymi:

  • aksamitka, której piękny i intensywny pomarańcz kwiatów przyciągnie każde oko. Roślina wymaga standardowego nawozu i ziemi, chociaż tę drugą można przemieszać z piaskiem dla zapewnienia lepszej przepuszczalności. Kwitnie od lipca do pojawienia się pierwszych przymrozków;
  • bazylia, która może posłużyć nie tylko jako dekoracja, ale również w kuchni – a warto zaznaczyć że samodzielnie wyhodowane zioła smakują najlepiej. Wymaga żyznej ziemi, regularnego podlewania i niczego więcej;
  • petunia, czyli jeden z tych gatunków które ciężko pomylić z innymi. Charakterystyczne kwiatki z obwódką przyciągają wzrok i cieszą oko, a jednocześnie nie wymagają aż tak wiele: roślina zadowoli się standardową, lekko kwaśną ziemią i nawozem przeznaczonym dla petunii. Należy jednak pamiętać o mocnym podlewaniu, szczególnie w upalne dni.

 

Jakie kwiaty na balkon północny?

Balkon zlokalizowany na północnej ścianie budynku to idealne miejsce dla roślin preferujących cień. Świetnie sprawdzą się na nim takie gatunki, jak:

  • mięta, czyli kolejne zioło do kolekcji własnoręcznie uprawianych. Daje intensywny zapach i czyni nasz balkon estetycznie zielonym, kwitnąc od czerwca do sierpnia. Jest to roślina nieco bardziej wymagająca: potrzebuje ziemi przemieszanej z piaskiem lub gliną oraz posiadającej warstwę drenażową. Należy ją regularnie podlewać, a także usuwać kwiatostany oraz pędy;
  • dzwonek, czyli piękna roślinka o niezliczonej ilości drobniutkich, fioletowych kwiatków. Preferuje cień więc idealnie odnajdzie się na północnym balkonie. Bardziej istotnym czynnikiem w przypadku pielęgnacji tego gatunku jest nie wystawianie go na przeciąg czy silny wiatr, a także zapewnienie luźnej i dobrze przepuszczalnej ziemi. Jeżeli zrobimy wszystko jak należy, będziemy cieszyć się kwitnącymi kwiatami od marca do października;
  • niecierpek, który podobnie jak dzwonek nie przepada za wiatrem, jednak świetnie sprawdzi się w zacienionym miejscu. Kwitnie między majem a wrześniem, a do szczęścia potrzebuje żyznej ziemi, regularnego podlewania i wystawienia na temperaturę nie schodzącą poniżej zera.

 

Jakie kwiaty na balkon zachodni?

Balkon zachodni również jest miejscem, w którym lepiej trzymać raczej rośliny cieniolubne niż te potrzebujące dużo słońca. Popularnymi i ciekawymi gatunkami są na przykład:

  • lobelia, czyli roślina obsypana nieskończoną ilością małych, uroczych kwiatków. Kwitnie od czerwca do prawie końca jesieni i preferuje cień. Jest to kwiatek dla osób bardziej biegłych w uprawie roślin, ponieważ podobnie jak mięta wymaga drenażu, a także zastosowania specjalnego nawozu do kwiatów kwitnących. W zamian otrzymujemy balkon wręcz zalany niezliczoną ilością drobnych kwiatów;
  • wilec, którego barwy są nad wyraz intensywne i przykuwają oko. Jest to roślina cieniolubna, której kwitnienia możemy spodziewać się w przedziale pomiędzy lipcem a wrześniem. Wymaga ziemi torfowej i regularnego podlewania, a także nawożenia od dwóch do trzech razy w tygodniu. Kwitnąc daje piękne, duże kwiaty o barwach od różowej, przez fiolet aż po intensywną mieszankę fioletu z błękitem.

 

Jakie kwiaty na balkon wschodni?

Wschodni balkon to idealne miejsce dla roślin które lubią słońce, jednak nie przez cały dzień. Do tego rodzaju gatunków zaliczamy:

  • bratki, czyli klasykę wielu balkonów na niezliczonej ilości osiedli. Dzięki różnorodnym wariantom barwnym łatwo jest zamienić swój balkon lub taras w prawdziwy festiwal kolorów. Bratki kwitną od marca do czerwca, a do zapewnienia im odpowiednich warunków potrzeba ziemi o odczynie obojętnym i dobrej przepuszczalności i drenażu. Bratków nie trzeba często ani obficie podlewać jednak należy robić to regularnie i nie przy pełnym słońcu;
  • begonia, kwiat równie popularny jak bratki i równie intensywny w kolorze. W przeciwieństwie do bratków lepiej jest trzymać je w bardziej zacienionym miejscu. Kwiatami możemy cieszyć się w przedziale od maja do końca jesieni, a opieka obejmuje posadzenie w żyznej i lekko kwaśnej ziemi oraz częstego i dużego podlewania połączonego z zastosowaniem dedykowanych nawozów.