Jaki zegar wybrać do mieszkania?

Jesteś na etapie aranżacji swojego domu, czy mieszkania? Pomyśl o wybraniu stylowego zegara. Przeczytaj poniższy wpis, aby dowiedzieć się m.in.: jaki zegar na ścianę do kuchni i salonu wybrać, jakie rodzaje zegarów ściennych wyróżniamy, czym różni się zegar analogowy od cyfrowego oraz jak dopasować zegar ścienny do danego wnętrza. 

 

Jaki zegar na ścianę do kuchni, salonu?

Większość z nas może szczerze przyznać, że zegary ścienne zyskują na popularności. Najczęściej są one wieszane w salonie lub kuchni. Dlaczego? Często wiąże się to z tym, że właśnie w tych miejscach spędzamy najwięcej czasu i chcemy ukradkiem spoglądać na zegarek.

Zegary ścienne zdecydowanie najlepiej prezentują się samodzielnie, czyli warto wyeksponować go samodzielnie na ścianie bez dodatkowych ozdób. W przypadku, gdy zegar ma być główną dekoracją, warto aby był on większych rozmiarów, czyli jego średnica wynosiła około 50 centymetrów. Oczywiście jeżeli wnętrze nie jest duże np. wąska kuchnia należy wybrać proporcjonalny do rozmiaru pomieszczenia czasomierz. Dzięki temu proporcje w salonie, czy kuchni nie zostaną zaburzone, a element będzie się wybijał pośród innych mebli.  To niezwykle ważne podczas projektowania wnętrza danego pokoju w domu lub mieszkaniu.

Rodzaje zegarów ściennych

Wśród zegarów ściennych można wyróżnić kilka jego rodzajów. Należą do nich między innymi:

  • zegary mechaniczne – obrót wskazówek jest wywoływany dzięki zespołowi kół zębatych, które są napędzane energią sprężyny (tzw. zegary nakręcane), fakt, że zegar chodzi regulowany jest przez dedykowane wahadło albo balans. Pierwszym napędzanym w ten sposób zegarem był wynalazek z VIII wieku w Chinach. Co ciekawe zasady działania pozostają niezmienne praktycznie do dnia dzisiejszego.
  • zegary kwarcowe – w tym przypadku mechanizm opiera się na krysztale kwarcu, pod wpływem prądu z baterii, wprowadzany jest w delikatne drgania o stałej częstotliwości. Dzięki wspomnianym drganiom powstaje impuls elektryczny, który jest zliczany przez układ cyfrowy zegara, steruje on także silnikiem krokowym, dzięki czemu wskazówka przemieszcza się.

Zegar na ścianę – analogowy czy cyfrowy?

W większości przypadków wybór między analogowym a cyfrowym zegarkiem jest wyłącznie kwestią wyboru estetycznego.

Pomimo długiej historii zegary analogowe wciąż są w cenie. Zegar tzw. wskazówkowy, z podstawowymi funkcjami, cieszy się nadal mega uznaniem i zainteresowaniem dzięki ponadczasowemu designowi oraz niezawodności.

Z drugiej strony mamy rozwiązanie cyfrowe. Sprawdzi się ono dla osób, które szybko lubią sprawdzić godzinę. Świetnym rozwiązaniem może okazać się również podświetlany zegar cyfrowy, który podkreśli godzinę wieczorową porą oraz w nocy. To rozwiązanie z pewnością ułatwi życie niejednej osobie.

Zegar ścienny – jak dopasować model do wnętrza?

Zegary ścienne można dopasować praktycznie do każdego wnętrza, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pierwszą z nich jest estetyka, która może być gwarantem sukcesu w konkretnej aranżacji wnętrza. W tym przypadku liczą się takie cechy jak: kolory oraz występujące na zegarze detale.

Innym przykładem są wnętrza o charakterze skandynawskim lub klasycznym. Tutaj świetnie sprawdzi się zegar ścienny wykonany z prostej formy, którego głównym materiałem jest drewno. Dzięki naturalnemu materiałowi zapewniony jest nie tylko ponadczasowy design, ale również bezpretensjonalny styl, który może współgrać z wieloma elementami.

Kolejny przykład to aranżacje awangardowe oraz tzw. glamour. Warto, żeby w takim przypadku zegar ścienny był wykończony na tzw. wysoki połysk. Może być on również w niestandardowym kształcie. W tym przypadku warto postawić na ciekawe formy, jak również połączenia kolorystyczne. Z pewnością przyciągną one spojrzenie oraz podkreślą ekstrawagancki charakter danego wnętrza.

 

Duże zegary ścienne

Zapewne nieraz mieliście do czynienia z sytuacją, gdy zegar tj. spóźniał. Rozwiązaniem może być tu duży zegar ścienny, który jest sterowany falą radiową. Jak on działa? Zegar co najmniej raz w ciągu doby, łapie sygnał, dzięki czemu korygowana jest tzw. niedokładność zegarka, która wynika z konstrukcji układu kwarcowego.

Kto z posiadających zegary około raz w ciągu miesiąca nie jest zmuszony, aby wyregulować czas, żeby zegarek nie stracił dokładności. Zdarza się również, że niektórzy ludzie z czystego lenistwa opóźniają ten zabieg, który jest tak istotny i co za tym idzie uczą się oni tego błędu i go zapamiętują. Przykładowo ma to wydźwięk “jest za 3 dziesiąta, bo on spóźnia”. Problem ten może zostać rozwiązany, jeżeli osoba zainwestuje w tzw. zegar z Radio Controlled. Radio Controlled to nic innego jest sterowanie zegara z pomocą fali radiowej. Nie ma wtedy mowy o braku punktualności i martwieniu się wyłącznie o wymianę baterii, którą należy zmieniać średnio raz na dwa lata. Sam proces wkładania jest bardzo prosty. Wystarczy tylko dobry zasięg, a zegar sam się ustawi.

 

Co sądzicie o zegarach jako elemencie ozdobnym w mieszkaniu, czy domu? Decydujecie się na zegary ścienny, czy raczej stojące?

https://emtec-group.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoj-sprzymierzeniec-w-chlodne-dni/ Kwietnik kubik stalowy loft https://gethotels.pl/przemyslane-detale-w-twoim-wnetrzu-stoliki-pomocnicze-i-kwietniki-w-stylu-loft/