Sztuka kształtowania drzew

 

Człowiek od zawsze lubił mieć wpływ na otaczający go świat i przyrodę. Z szacunku do natury oraz hołdowaniu filozofii spokojnego, zgodnego z przyrodą trybu życia, powstała sztuka bonsai. Sztuka ta jest nierozerwalnie związana z historią Chin oraz Japonii, ale na całym świecie ma wielu zwolenników.

Korzenie hodowli mini drzew

Sztuka bonsai najprawdopodobniej pochodzi już z VIII wieku naszej ery. Początkowo przywilej hodowli mieli jedynie arystokraci oraz osoby duchowne. Wiele wieków później sztuka kształtowania miniaturowych drzew rozgościła się w domach zwykłych ludzi.

Dzisiaj staje się coraz bardziej popularna, a niektóre okazy są sprzedawane wśród kolekcjonerów za kwoty porównywalne z cenami wybitnych obrazów czy samochodów. Nic w tym dziwnego, ponieważ uprawa i pielęgnacja bonsai trwa wiele lat i wymaga wielu zabiegów, aby osiągnąć spektakularny efekt.

Ważne elementy ozdobne

Samo drzewko to podstawa całej kompozycji. Jednak równie istotne są inne elementy, które wspólnie tworzą harmonijną całość. Bardzo ważny jest tutaj przede wszystkim dobór odpowiedniej doniczki. Musi mieć ona odpowiednią wielkość, kształt, kolor oraz wzór. Wszystko to ma wyeksponować walory bonsai i stworzyć niepowtarzalny efekt.

Dodatkowo wykorzystuje się też inne elementy ozdobne jak, chociażby odpowiednie kamyki, mchy czy mniejsze roślinki. Całość musi się uzupełniać i cieszyć oko.

Do uprawy bonsai świetnie nadadzą się sosny i jałowce. Można też wykorzystać drzewa liściaste, takie jak klon, buk czy irga. Dobór drzewka czy krzewu powinien być przemyślany.

Drut podstawą uprawy bonsai

Oprócz standardowego podlewania i nawożenia podstawą odpowiedniej pielęgnacji bonsai jest jego kształtowanie. Nadanie właściwego kształtu to dość skomplikowane zadanie. Hodowcy wykorzystują do tego celu specjalny drut, za pomocą którego można ustalić kierunek rozwoju pnia oraz poszczególnych gałęzi, ich odchylenie i formę.

Podstawowym celem kompozycji, jest uzyskanie efektu wiekowego drzewa. Młode pędy są przycinane w odpowiedni sposób lub owijane drutem i odginane. Dzięki temu pęd przybiera nowy kształt, a narastająca tkanka dodatkowo go utrwala.

Drut staje się niepotrzebny, kiedy tkanki jest już wystarczająco dużo. Wtedy zostaje usunięty, a gałąź nadal powinna mieć wybrany kształt. Zazwyczaj do tego typu zabiegów wybiera się drut nierdzewny i elastyczny, który można dowolnie owijać wokół gałęzi rośliny.

Drutowanie zaczyna się standardowo od najgrubszych gałęzi, kończąc na tych najcieńszych i najmłodszych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/bonsai-pinus-nigra-nigra-sosna-czarna.html.

https://motulinka.com/kp/przescieradla/ zobacz wiecje https://gethotels.pl/przemyslane-detale-w-twoim-wnetrzu-stoliki-pomocnicze-i-kwietniki-w-stylu-loft/