URZĄDZAMY KUCHNIĘ

Kuchnia jest szczególnym miejscem w każdym domu, a jej wystrój różni się w zależności od osoby która w tej kuchni przebywa najczęściej. Jeśli miejsce to jest dobrze zaaranżowane, gotowanie od razu staje się przyjemniejsze. Planując zmianę wystroju wnętrza kuchennego musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, takich jak miedzy innymi rozmiar kuchni, oraz budżet jaki możemy przeznaczyć na jej wystrój. Problem pojawia się, kiedy przestrzeń jest niewielka, a my nie możemy wydać zbyt wiele na ozdoby. Na szczęście jest sposób dzięki któremu nie tylko nie zagracimy kuchni, ale także nie wydamy na jej wystrój ani złotówki. Jak się za to zabrać? Nic prostszego! Wystarczy potraktować niektóre sprzęty kuchenne jako ozdoby i zamiast układać tradycyjne elementy wystroju, wyeksponować sprzęt, którego używamy na co dzień.

 

GARNKI, PATELNIE, AKCESORIA

 

Każda kuchnia wyposażona jest w podstawowy sprzęt kuchenny i wszyscy posiadamy w szafkach garnki, patelnie, noże, czy różnego rodzaju akcesoria. One wszystkie zostały stworzone z myślą o tym, by były możliwie jak najbardziej praktyczne, jednak producenci stawiają także na estetykę, dzięki czemu sprzęt jest zwyczajnie ładny. Przykładem mogą być garnki, które możemy ustawić na blacie i w ten sposób wzbogacić wystrój wnętrza. W ostatnim czasie można zaobserwować powracające zainteresowanie garnkami pokrytymi emalią, czyli podobnymi jakich używały nasze babcie.

Garnki tego typu idealnie wpasowują się w trend zdrowego żywienia, ponieważ emalia nie wpływa w żaden sposób na zdrowie potraw, a dodatkowo zabezpiecza stal przed wydzielaniem się z niej niepożądanych substancji chemicznych, które mogą przedostawać się do posiłków. Emalia pozwala także na to, aby garnki były pokryte różnorodnymi grafikami czy wzorami. Umieszczenie garnków na blacie od razu wniesie do wnętrza kuchennego sporo ciepła między innymi dlatego, że będą się one kojarzyły z dawną, smaczną kuchnią. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by w taki sam sposób użyć garnków w całości wykonanych ze stali nierdzewnej.

Są one eleganckie i schludne, a jeśli posiadamy kuchnię indukcyjną, będą do niej pasować idealnie. Jest taki sprzęt, którego nigdy nie chowamy do szafek, dlatego warto zadbać o to, aby był zawsze piękny. Tym sprzętem jest czajnik, który również występuje w różnych rodzajach, dzięki czemu znajdziemy egzemplarze emaliowane lub ze stali nierdzewnej. Niezależnie od tego jaki czajnik wybierzemy, powinniśmy o niego dbać i nie pozwolić, aby zbyt mocny płomień wychodził poza jego dno. W przeciwnym przypadku na czajniku powstaną smugi od przypalenia. Warto od czasu do czasu także myć czajnik, lub przecierać go ręcznikiem papierowym. W ten sposób pozbędziemy się w jego powierzchni drobinek kurzu, które mogą być niewidoczne gołym okiem, lecz zaczną być zauważalne kiedy będą przywierać do czajnika pod wpływem wysokiej temperatury. Dobrym sposobem na wzbogacenie wystroju wnętrza jest posłużenie się kompletem noży. Zwykle taki komplet dostępny jest ze stojakiem, który bardzo często sam w sobie może stanowić ozdobę, szczególnie jeśli jest wykonany z drewna i posiada widoczne usłojenie. Noże o eleganckich rękojeściach będą pasowały do każdej kuchni i z pewnością dodadzą jej charakteru. Jeżeli chcemy wyeksponować noże jeszcze bardziej, możemy ułożyć obok stojaka trzy inne, większe egzemplarze, czyli tak zwane noże szefa kuchni, które będą zachwycały pięknie wykonanym ostrzem. Jeśli posiadamy oryginalnie wyglądającą patelnię pokrytą białą ceramiką, ją również możemy wykorzystać. Wystarczy, że podwiesimy ją pod jedną z górnych szafek, a wieszak na nią możemy wykonać sami, wkręcając w ścianę ozdobny kołek rozporowy.

 

PIĘKNO I PRAKTYCZNOŚĆ

 

Jeżeli chcemy wzbogacić wnętrze swojej kuchni i posłużymy się w tym celu sprzętem kuchennym, będziemy w stanie udekorować kuchnię bardzo niskim kosztem, lub nawet za darmo, oczywiście jeśli już posiadamy piękny sprzęt. Ponad to dzięki takiemu zastosowaniu nie zajmiemy w kuchni dodatkowego miejsca, co docenią osoby, które nie posiadają zbyt dużej powierzchni. Tak wyeksponowany sprzęt jest zawsze pod ręką, więc nie będziemy tracić czasu ani nerwów na jego szukanie, a dodatkowo jeśli przyjdzie nam ochota na zmiany, zawsze możemy zmienić układ sprzętu, co jest banalnie proste i szybkie. Jeżeli będziemy potrzebowali jeszcze więcej wolnego miejsca w kuchni, zawsze możemy schować do szafek część sprzętu, więc jak widać, tym prostym sposobem nie tylko uczynimy kuchnię piękniejszą, ale także bardziej praktyczną.