Lampy do kuchni – jakie sprawdzą się najlepiej?

Oświetlenie kuchni wpływa na to, jak domownicy będą czuli się w tym pomieszczeniu i na funkcjonalność. Dobrze dopasowane lampy mają również istotny wpływ na wygodę i komfort pracy.

Oświetlenie główne w kuchni – jak zaplanować funkcjonalną aranżację?

Ważne jest zaplanowanie miejsc, gdzie lampy mają dokładnie się znaleźć. Jedno, centralnie umieszczone światło będzie niewystarczające. Takich punktów świetlnych musi być kilka. Jedna lampa powinna zostać umieszczona nad wyspą kuchenną (jeżeli takowa się znajduje) lub też przy blacie roboczym, druga lampa nad stołem do jedzenia. Tak, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo wszystkim domownikom, którzy nie będą wzbraniać się przed przebywaniem w kuchni. 

Lampy do kuchni nad wyspę

Stylowe i funkcjonalne lampy wiszące świetnie sprawdzą się nad wyspą, która może pełnić różne role. W jednych domach będzie to blat roboczy. W innych wyspa traktowana będzie jako stół do jedzenia. W każdym z tych przypadków należy zadbać o to, aby cała powierzchnia została dobrze oświetlona. Podwieszane lampy nie mogą mieć jednak zbyt długich kabli, aby żaden domownik nie haczył o nie głową. Z drugiej jednak strony, kable nie mogą być za krótkie, ponieważ cała wyspa nie zostanie oświetlona w prawidłowy sposób. Ciekawą propozycją staną się lampy wiszące, których kable można regulować na całej długości, dopasowując je do swoich indywidualnych potrzeb.

Lampy do kuchni nad blat

Najlepszą propozycją staną się taśmy LED, które pozwolą na zapewnienie oświetlenia ekologicznego i energooszczędnego. Taśmy wyróżniają się tym, że mają diody rozmieszczone na całej długości. Może wyglądają one na niepozorne, ale są w stanie wygenerować światło o ogromnej mocy. Zamiast tego, można zdecydować się na oświetlenie punktowe w specjalnych oprawach, jakie montuje się pod spodem wiszących szafek kuchennych. Należy je tylko rozplanować w odpowiednich odstępach, dzięki czemu cały blat roboczy będzie miejscem dobrze oświetlonym na całej długości. Tego typu lampy można otrzymać w różnych kształtach.