Jaki domofon do domu jednorodzinnego?

Domofon to urządzenie, które zazwyczaj kojarzy nam się z blokami wielomieszkaniowymi, gdzie aby dostać się do konkretnego lokalu, należy najpierw zadzwonić pod właściwy numer. Właściciele domów jednorodzinnych również bardzo często decydują się na instalację domofonu. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż zwykły dzwonek.

Domofon zapewnia komunikację pomiędzy domownikami, a osobami znajdującymi się na zewnątrz. Jest to nie tylko rozwiązanie komfortowe, ale także zdecydowanie bardziej bezpiecznie niż tradycyjny dzwonek, na którego dźwięk musimy otworzyć drzwi i sprawdzić kto za nimi stoi. Zastanawiając się nad wyborem optymalnego urządzenia do swojego domu, warto jeśli bliżej poznać funkcjonalności podstawowych rodzajów domofonów.

Domofony analogowe i cyfrowe

To podstawowa grupa urządzeń, które najczęściej spotykamy w polskich domach. Składają się z bramofonu oraz unifonu, czyli urządzeń zapewniających komunikację pomiędzy domownikami, a osobami chcącymi dostać się do środka. W przypadku urządzeń analogowych system zazwyczaj ogranicza się do jednej słuchawki znajdującej się w środku, dlatego też jest to dobre rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, w których znajduje się wyłącznie jeden lokal. Systemy analogowe to najtańsze rozwiązanie, jednak posiadają także istotne wady. Analogowy domofon nie spełnia swojej funkcji jeśli słuchawka unifonu jest niepoprawnie odłożona.

Z kolei systemy cyfrowe to urządzenia znacznie bardziej funkcjonalne. Zaopatrzone są w centralę cyfrową wraz z numeryczną klawiaturą. Wprowadza się na niej kod dostępu otwierający bramę. Dodatkowo urządzenie umożliwia zaprogramowanie dodatkowych funkcji takich jak np. czas otwarcia bramy. W praktyce domofony cyfrowe najczęściej stosowane są w budynkach wielorodzinnych oraz na zamkniętych osiedlach.

Wideofony

Ten rodzaj urządzeń jest zdecydowanie bardziej skomplikowany i wymaga większych nakładów finansowych. Zapewnia jednak większy komfort i bezpieczeństwo. Wideofon umożliwia zarówno rozmowę z osobą dzwoniącą do naszej bramy, jak i jej obserwację. Wideofony zaopatrzone są w kamerę znajdującą się przy bramie oraz monitor umieszczony wewnątrz domu. Bardziej zaawansowane urządzenia mają funkcję pracy w trybie nocnym, co oznacza, że są zaopatrzone w dodatkowe oświetlenie.

Poszukując optymalnego rozwiązania do swojego domu, musisz mieć przede wszystkim na uwadze względy ekonomiczne, a także potrzeby domowników. Czasem wraz z większymi nakładami finansowymi, faktycznie może wzrosnąć nasz komfort oraz poczucie bezpieczeństwa. Wiele ciekawych i funkcjonalnych urządzeń możecie znaleźć na http://www.castorama.pl/katalog-produktow/artykuly-elektryczne/domofony.html