Najczęstsze błędy w oświetlaniu domu czy mieszkania

Błędy w doborze oświetlenia widać gołym okiem. Czasami mają o wiele poważniejsze skutki niż nieodpowiedzialne kompletowanie mebli oraz innych elementów wyposażenia.

Tak naprawdę bowiem to oświetlenie pełni kluczową rolę w budowaniu domowej atmosfery. Wiedzy o tym, jak wykorzystać je do różnych potrzeb, przekłada się na stworzenie w pełni funkcjonalnej prywatnej przestrzeni. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, warto unikać podstawowych błędów.

Niedocenianie oświetlenia górnego

Nie ulega wątpliwości, że współcześnie najmodniejsze są lampy. A zatem wiele osób z wielkim poświęceniem wybiera abażury do lamp, ignorując przy okazji oświetlenie górne. Tymczasem z żyrandoli bądź rozmieszczonego na suficie oświetlenia nie opłaca się rezygnować. Wydaje się nieprzydatne w takich pomieszczeniach jak salon czy sypialnia.

Faktycznie, tam na co dzień korzysta się z różnego rodzaju lamp. Jednak raz na jakiś czas przyda się również światło górne. Kiedy? Przykładowo w czasie porządków czy większego spotkania towarzyskiego. Poza tym czasami późnym wieczorem trzeba zrobić coś wymagającego precyzji, znaleźć jakąś niewielką rzecz czy obejrzeć jakiś detal. Wówczas górne oświetlenie jest niezbędne. Lampy bowiem świecą punktowo, a co za tym idzie tworzą również ciemniejsze strefy półmroku.

Źle dobrany kierunek światła

W pomieszczeniach o znacznej wysokości bardzo dobrze sprawdzają się abażury do lamp, które kierują snop światła do dołu. Czyniąc tym samym pomieszczenie bardziej przytulnym i nie tak przytłaczającym. Z kolei w małych wnętrzach można śmiało stosować lampy kierujące światło do góry oraz do dołu. W ten sposób można bowiem optycznie powiększyć pomieszczenie.

Wiele kobiet narzeka na oświetlenie w łazience. Często problemem jest jednak nie zbyt ciemne światło, a po prostu cienie, jakie rzuca. W przypadku oświetlania łazienkowego lustra poza snopem światła spadającego w dół, warto też stawiać na oświetlenie boczne. Pozwoli to dokładnie naświetlić twarz, unikając cieni przeszkadzających w jej malowaniu.

Światło ciepłe, a może zimne?

Oba rodzaje światła przydają się w domu. Żelazna zasada jest taka, że to jasne sprzyja skupieniu i pracy, a to cieplejsze i w bardziej żółtych tonacjach pomaga się zrelaksować oraz wypocząć. Dlatego bardzo dobrze sprawdza się w salonie, sypialni oraz wypoczynkowej części kuchni. Jednak nad blatem, gdzie przygotowuje się posiłki, abażury do lamp powinny dawać jasne, białe światło.

Jeżeli chodzi o łazienkę, to tutaj podobnie jak w pomieszczeniu kuchennym, przyda się połączenie dwóch rodzaju światło. To ciepłe sprawdzi się podczas relaksującej kąpieli, a jasne pomoże sprawnie przygotować się rano do wyjścia. Odpowiedni dobór koloru światła jest kluczowy w kreowaniu nie tylko przyjaznej, ale przede wszystkim funkcjonalnej atmosfery w domu. Jeżeli ma się problem z wyborem, można zaangażować profesjonalnego architekta wnętrza. Jego pomoc w przypadku doboru oświetlenia może się naprawdę bardzo przydać.